Období dospívání bývá pro děti, které se cítí být dospělejší než jejich rodiče, hodně zátěžové, ač si to dospělí kolem nich nechtějí připustit. Dětský organismus vlivem působení hormonů prochází ohromnými změnami. Pubescenti začínají mít viditelné fyziognomické znaky, jež je odlišují od malých dětí. Roste ochlupení, u chlapců i vousy, probouzí se akné, začíná mutování, dívkám se klubou ňadra i chlapci začínají být vyspělejší. Vyjma znatelných fyzických změn se rovněž v psychice stávají změny, o kterých by rodiče, pedagogové, trenéři a vedoucí v zájmových kroužcích mohli vyprávět.
Hormonální změny ovlivňují hlavně psychiku dospívající mládeže
Ačkoliv jako rodiče dennodenně slyšíte, abyste měli se svými dospívajícími ratolestmi svatou trpělivost, nenechali se vytočit náhlými výkyvy nálad, s klidem přecházeli okamžitá vzplanutí teenagera nebo nezkoušeli prozkoumat důvody absolutní netečnosti – ruku na srdce, kdo z nás tyto poučky pokaždé zvládne s bohorovným klidem? Podívejte se ale na svět očima svého pubescentního dítka. Nikdo mu nerozumí, sám má pravdu, všechno ví nejlépe, nešťastně se zamiloval… Přechodné údobí mezi dětstvím a dospělostí je jednou z nejnáročnějších změn, jakou tělo v průběhu života prochází. Vždyť dámy si mohou připomenout, jaké stavy měly v období těhotenství nebo v čase menstruace – změny nálad byly na denním pořádku. Mějte proto s pubertálním potomkem svatou trpělivost, uvidíte, brzy to přejde.
Bolesti kostí, svalů, hlavy i vyvíjejících se ňader u dívek jsou časté jevy během dospívání
Kromě hormonálního vlivu na psychiku a fyziognomii těla však pubertu mohou provázet další nepříjemné jevy. Vlivem rychlého růstu pobolívají klouby (někdy i svalstvo), záda, dívky pociťují bolesti v oblasti vyvíjejících se ňader a prsních žláz. Velmi častým jevem jsou i bolesti hlavy, které přecházejí v úporné migrény. Rodiče by tento úkaz neměli přecházet mávnutím ruky. Děti se vlivem bolestí nemůžou soustředit ve škole, při sportu se zraňují, v noci se nevyspí a celkově jsou vyčerpané. Pediatři v součinnosti s neurology jsou schopni odhalit pravou příčinu bolestí hlavy, a pokud vyloučí vážné důvody a nemoc, doporučují prověřené doplňky stravy, jako je hořčík, vitamin B a D. Hořčík dovede znormalizovat činnost svalů a nervů, pozitivně ovlivňuje nervová zakončení a snižuje únavu a vyčerpání. Spolu s vitaminem B6 podporují celkovou činnost nervové soustavy, regulují hormonální aktivitu, optimalizují imunitní systém a podporují tvorbu červených krvinek.