Dalším tipem na výlet s vašimi malými ratolestmi je Perníková chaloupka – muzeum perníku. Tato nevšední atrakce vznikla přestavěním Loveckého zámečku z roku 1882, který nyní funguje jako velmi navštěvované místo pro celou rodinu a pro všechny, co ještě nepřestali věřit na pohádky, kouzla a dobrodružství. Kdo by taky chtěl vyrůst a být v tom světě pesimistů a nevrlých dospělých, když můžete žít jako Jeníček a Mařenka a k tomu tiše olupovat perníček. Perníkovou chaloupku najdete v lese ležícím blízko hradu Kunětická hora u Pardubic.
Programem v perníkové chaloupce vás provede milý průvodce, začátky takové prohlídky se řídí dle pravidelné otevírací doby. Otevřeno je od Úterý do Pátku od 9 – 12 hodin a o víkendech a svátcích od 9 do půl páté. Pokud chcete navštívit perníkovou chaloupku během týdne, raději si najděte na jejich stránkách telefonní číslo a předem tam zavolejte, jelikož prohlídky ve všedních dnech jsou vyhrazeny jen pro předem objednané skupiny, které mají větší počet než 20 osob. Víkendové programy jsou připraveny pro širokou veřejnost a nemusíte se předem ohlašovat. V letních měsících je chaloupka otevřena celý týden od 9 do 17:00.
V Perníkové chaloupce nebudete platit vstupné ale Perníkovné. V roce 2014 se Perníkovné rovná 60 korunám na osobu jakkoliv starou či mladou. Každý návštěvník, který absolvuje skupinovou prohlídku s průvodcem, dostane od Ježibaby 1 kousek lahodného medového perníčku nazývaného Pardubické zlato (60g), který nelze zakoupit ani jinak získat jinde než právě v této chaloupce. Kromě Pardubického zlata si z prohlídky odnesete také nespočet medových zážitků, které naplní vaše smysly, především chuť, čich a zrak.
Celá prohlídka je vedena zábavnou formou a zakládá se na improvizaci dle nálady konkrétní skupiny návštěvníků. Dospělé zaujme především historie celého perníkářského řemesla a pardubického perníku, děti si naopak raději poslechnou pohádku O perníkové chaloupce a budou se snažit nad ní zamyslet, protože pohádka Jeníček a Mařenka jim bude vyprávěna trochu jinak, než jak ji dosud slýchávaly.
Výstava se skládá z více než tisíce perníků z celé České Republiky. Většinou to jsou perníky, které zvítězily v různých soutěžích. Medové zážitky zahrnují také návštěvu Muzea perníku s městečkem Perníkov, procházku tajuplným lesem do Perníkářské dílny paní Ježibaby a do Medového ráje, Nebe a Pekla.
Vtipná výstava obsahuje například Vězení pro zloděje perníku, kde díky prstovému tlustoměru můžete zjistit, zda byste se neměl perníčků raději zříci. Prstový tlustoměr měří velikost vašeho ukazováčku a nabízí rovnou 4 velikosti od párátka až „vykrmeného – do pece“.
V tajuplném lese budete putovat s vodníkem Divousem Hudryvousem daleko lesem na sever, západ, východ, kolem vodníka zakleté princezny až na starou rutinu u perníkové chaloupky. Musíte si ale dát dobrý pozor aby vás vodník Divovous nezlákal do svého stavení.
Pokud se neztratíte a dojdete až k perníkové chaloupce, nesmíte zapomenout zaklepat a poprosit paní Ježibabu o kousek Pardubického zlata.
Otesánkovo mlsárna funguje jako malá cukrárna a kavárna v jednom. Osvěžíte se tam a odpočinete si, k tomu si tak můžete smlsnout na zmrzlinovém poháru nebo na palačince.
V městečku Perníkov se zdržíte asi nejdéle, uslyšíte zajímavé informace o historii perníkářského řemesla. Stálou expozicí v chaloupce je Perníková matrika, která připomíná všechny známé a zajímavé osobnosti.
Posedět můžete i U Všech čertů, kde je příjemně a útulno a konečně poznáte, kam vás to všichni stále posílali („Táhni k čertu!“). Můžete se zde zahřát, zahnat žízeň a dát si něco pořádného na zub.