Moderní a uvědomělí rodiče si lámou hlavu s tím, od jakého věku dát mobil svému malému školákovi. Většinou se tak rozhodnou, pokud už dítě chodí samo ze školy domů nebo na kroužky. V současné „pandemické“ době však děti dostávají mobil i dřív. Je to pro ně jediný komunikační nástroj, díky kterému se mohou spojit se svými učiteli nebo spolužáky.
Pokud si lámete hlavu nad tím, jaký telefon pro dítě vybrat, je důležité vybrat především bezpečný a spolehlivý přístroj. Internetová bezpečnost je často vágním pojmem i pro dospělé, natož pro děti. Takže pokud chcete býti svědomitými rodiči, nedávejte dítěti telefon, aniž byste nad ním neměli žádný dohled.
Nastavte mu dětské konto
Pokud to daný systém umožňuje, nastavte dítěti v telefonu dětské konto. Skvěle to má v tomto ohledu vyřešený například Apple. Pokud máte vy i děti iPhone, dětské ID mu nastavíte zcela jednoduše v Nastavení pod svým vlastním ID. Kliknete na kolonku Rodinné sdílení, Přidat nového člena, Vytvořit dětský účet… iPhone vás následně založením dětského ID podrobně provede.
Můžete takto vytvořit konto všem svým dětem a nastavit jim různá omezení. Váš potomek si pak například bude moci stáhnout aplikaci jen s vaším souhlasem. Kromě toho si můžete nastavit i notifikace, které vám budou pravidelně posílat výpis toho, jak dlouho vaše dítě strávilo u obrazovky a na co se dívalo. Pokud budete chtít, prostřednictvím sdílení polohy budete moci také sledovat, kde se zrovna nachází.
Nezapomeňte na bytelný kryt
Určitě dítěti nedávejte nový, super drahý telefon. Ten může přilákat zloděje či závistivé pohledy ostatních dětí. Nevystavujte své dítě zbytečnému nebezpečí a raději mu věnujte váš starší přístroj. Důležité je, aby byl spolehlivý a nevypínal se, aby vám dítě mohlo v případě nouze kdykoliv zavolat.
Důležité také je opatřit telefon vašeho dítěte odolným krytem nebo dokonce tvrzeným sklem na displej. Chráníte tak nejen přístroj, ale i dětské prstíky, které by se mohly o rozbitý displej pořezat. O to víc to platí u nových, dražších modelů, a to i když se nové přístroje chlubí čím dál bytelnější konstrukcí či odolnějším sklem, Kryt na iPhone 11, iPhone 12, Samsung Galaxy a další kvalitní modely je tak neméně důležitý, i kdyby vás vaše milované dítko přesvědčovalo, že dá pozor.
Vašemu dítěti bude stačit i starší, spolehlivý telefon. Zdroj: Pixabay.com
Regulujte čas dítěte u obrazovky
Bez kontroly dokáže dítě strávit u obrazovky smartphonu dost času. Proto si dávejte pozor na to, jaké aplikace mu do mobilu stahujete. Jednou za čas ho nenápadně zkontrolujte, jestli místo učení nesleduje třeba Youtube.
Pokud nechcete, aby vaše dítě pořád bezcílně koukalo na videa, stáhněte mu například aplikaci YouTube Kids. V této aplikaci můžete nastavit konto pro každé vaše dítě. Nastavíte zde i jeho věk a budou se mu tak zobrazovat videa, která jsou určena pro jeho věkovou kategorii. Můžete mu také rovnou přednastavit, které kanály může sledovat. Výhodou je, že mu také můžete nastavit časové omezení sledování aplikace.
Pokud bude chtít dítě stáhnout nějakou hru, dejte si pozor, co vlastně stahujete. Některé hry jsou plné nežádoucích reklam. Raději jim za hry připlaťte a kupujte je od ověřených vývojářským studií.
Sociální sítě nám mohou pomoci při získávání informací, ale dokážou napáchat také hodně zla. Vyvarujte se tedy stahování nejrůznějších sociálních sítí, jako je třeba TicToc. Na to má vaše dítě ještě dost času.