Většina české populace nedá na jízdní kolo dopustit. Kromě toho, že umožňuje poměrně rychlý přesun na kratší vzdálenosti, si s ním lze užít spoustu zábavy. Nehledě na zdravotní benefity, které plynou z pravidelných projížděk. Ale o tom tento článek nebude. Zaměřili jsme se na to, jak si bicykl správně vybrat. Pokud se v dohledné době chystáte na nákup, udělejte si jasno v tom, jaký typ zvolit a na co si dát pozor.
Do jakých podmínek jsou vhodné jednotlivé typy?
Jízdní kola lze rozdělit do několika základních kategorií. Pokud se nechystáte opouštět kvalitní zpevněný povrch (asfalt), pořiďte si silniční kolo. Je rychlé a tuhé při záběru. Překonáte s ním spoustu kilometrů jako nic a užijete si velmi dynamickou jízdu.
Ale co když vás to ze zpevněné cesty čas od času zláká do mírného terénu? Pro tuto kombinaci se nabízí jednoznačná odpověď – krosové neboli trekingové kolo.
Pro milovníky jízdy po nezpevněných cestách je jasnou volbou horské kolo neboli MTB. Cestovní na silnici je s ním spíše z nouze ctnost, ovšem v terénu si na něm užijete každý metr. V praxi samozřejmě záleží na tom, jakou variantu „horáka“ zvolíte. Vysokého komfortu dosáhnete díky rámovému tlumiči, který je ale o poznání dražší než klasická přední odpružená vidlice.
Poslední kategorií jsou kola městská. Jak napovídá sám název, jsou určena pro každodenní přesuny po městských komunikacích. Mezi přednosti patří dobrá ovladatelnost, odolnost a skladnost.
Kolik do jízdního kola investovat?
Cena jízdního kola obvykle reflektuje kvalitu a stupeň výbavy. Vzhledem k tomu, že kolo budete používat po mnoho budoucích let, na něm zbytečně nešetřete. A zatímco v cenové relaci do 10 tisíc korun jde spíše o kompromisy, v kategorii kol od 10 do 20 tisíc korun již najdete velmi použitelné modely. Pokud si neváháte připlatit, získáte prvotřídní nástroj pro dokonalý požitek z jízdy.
Výše uvedené neplatí pro dětská kola – na velmi slušné modely lze narazit i v kategorii do 10 tisíc. Za cenu nad tuto částku jsou k dostání špičkové kusy.