Dávat dětem kapesné, nebo ne? A pokud ano, tak v jaké výši? Právě tyto otázky si klade drtivá většina rodičů. Názory se různí a je velmi těžké odpovědět správně. Děti jsou přeci jen individuality a mělo by se tak k nim i přistupovat. Přesto existuje několik základních pravidel, která lze uplatnit téměř vždy. Nepřestávejte číst a dozvíte se, jak se na problematiku peněz a dětí dívají odborníci.
Jak často kapesné dětem dávat?
Většina expertů se shoduje na tom, že by děti měly mít přístup k penězům již odmala, respektive od chvíle, kdy začnou chodit do školy a naučí se alespoň základní počty. Ideální je začít s menšími částkami a dávat je dítěti v týdenních intervalech. Až si dítko na kapesné zvykne, postupně interval prodloužit na měsíční, protože právě jednou do měsíce dostávají zaměstnanci mzdu.
Za co by měly děti kapesné utrácet?
Velmi důležitá otázka souvisí s účelem kapesného. Měly by mít děti možnost utrácet za vše, co si zamanou? V případě větší částky by měly hradit některé nutné výdaje (např. obědy nebo měsíčník na autobus). Tak se dítka učí zodpovědnosti a také tomu, že i v dospělosti budou muset část příjmů vynaložit tímto způsobem. Zbytek peněz jim zůstane, ovšem není od věci vymezit, kolik si musí odložit stranou.
Naučí-li se dítě spořit, pak je mnohem pravděpodobnější, že v dospělosti nebude mít problémy s nedostatkem finančních prostředků. Pořiďte mu malou kasičku (třeba oblíbená kasička keramické prasátko) a vysvětlete mu, proč je dobré odkládat 10 – 20 % příjmu stranou.
A co dětské bankovní produkty?
Finanční instituce na nejmenší klienty nezapomínají a mají v portfoliu řadu speciálních produktů, z nichž většinu tvoří variace na spořicí účet. Zda svým dětem něco takového zřídíte, je na vás. Mít místo hotovosti kartu je praktické, ale na druhou stranu pak dítko může ztratit přehled o tom, kolik mu ještě zbývá. Možná to znáte z vlastní zkušenosti – kartou se vždy platí lépe než hotovostí.
A nezapomeňte dítě motivovat, aby si alespoň část peněz vydělalo vlastním úsilím. Díky tomu nejlépe pozná jejich hodnotu.