Rodiče se obvykle na podzimní měsíce příliš netěší, protože téměř nepřetržitě řeší rýmičky, kašlíky a mnohdy i vážnější onemocnění. Napadlo vás někdy, proč tomu tak je? Odpověď je nasnadě – během podzimu se vyskytují sezónní respirační viry, a proto je pravděpodobnější, že se s některým setkáme. Jak na nevítané hosty zareagujeme, je především otázkou stavu sliznice. Pokud je suchá a málo prokrvená, viry mají do organismu takřka vydlážděnou cestu. Naštěstí se nabízí poměrně mnoho způsobů, jak se na následující měsíce připravit.
Obohaťte jídelníček o ovoce a zeleninu
Většina dětí si na zdravé potraviny příliš nepotrpí, což je ovšem chyba nás rodičů. Dostatečné zásobení vitamíny, minerály a enzymy je přitom pro obranyschopnost organismu naprosto zásadní. Zařaďte proto do každodenního jídelníčku svých ratolestí ovoce a zeleninu v co největším množství. Odmítavý postoj vyřešíte snadno – především jděte příkladem. Budete-li jíst zdravě s chutí, stanete se inspirací.
Pokud se vám děti přeci jen nepodaří přimět, aby ovoce a zeleninu v optimálním množství, podávejte jim kvalitní přírodní doplňky stravy. Pro imunitu jsou důležité především vitamíny C, B a D. Dobrou volbou jsou produkty české značky Naturvita. Pro děti od 10 let například Extra C 500 (neobsahuje cukr), který seženete zde v Gigálékárně.
Dbejte na dostatek spánku
Děti (a samozřejmě i dospělí), které toho příliš nenaspí, jsou výrazně náchylnější k onemocněním. Optimální délka spánku předškoláků se pohybuje kolem 10 hodin, školáci by měli naspat alespoň 7-8 hodin.
Motivujte je do cvičení
Proč je pohyb zdravý? Představuje jedno z nejdůležitějších preventivních opatření před civilizačními chorobami. Tělesná aktivita je doprovázena vyplavováním látek (např. serotoninu, dopaminu, nonadrenalinu…), které nachází uplatnění v regulaci obranyschopnosti.
Zopakujte jim základní hygienické návyky
Pravidelné mytí rukou, čištění zubů, sprchování, výměna špinavého prádla za čistí… – tyto hygienické návyky by měly děti přijmou za své, aby zabránily nežádoucímu šíření bakterií.