Jedním z nejdůležitějších, ovšem často opomíjených kroků při přípravě kávy je její mletí. Sice je jednodušší zakoupit předem namletou kávu, nicméně kvalita se zdaleka nevyrovná čerstvě namleté zrnkové kávy. Velice důležité je porozumět správnému mletí, protože pro jednotlivé způsoby přípravy je potřebná jiná velikost zrnek.
V pražírnách zakoupíte mleté kávy do pákových kávovarů, ovšem příprava kofeinového moku může probíhat i jinak, nikoliv jen přes kávovar jako takový.
Různé typy mletí a jejich význam
Mletí pro french press (hrubé mletí). Příprava kávy pomocí french pressu vyžaduje hrubé rovnoměrné mletí. Hrubě namletá zrna budou vypadat poněkud kostrbatě, ovšem káva se louhuje ve vroubí vodě a doba kontaktu mezi vodou a kávou je mnohem delší, a proto jsou hrubá zrna důležitá.
Mletí pro překapávanou kávu (středně hrubé mletí). Pro přípravu překapávané kávy je nejlepší použít středně hrubá zrnka, tedy budou o něco málo menší než u french pressu. Vzhledem k tomu, že existují různé překapávače, je dobré se informovat přímo u jejich výrobce, nebo budete muset trochu experimentovat, dokud nenajdete to, co vám chutná.
Obecně platí pravidlo, že čím kratší dobu je voda v kontaktu s mletou kávou, tím jemnější by káva měla být.
Mletí pro sifonový kávovar (středně hrubé mletí). Sifonová káva vyžaduje středně namletou kávu, ideálně něco mezi kávou pro překapávač a espresso. Sifonové kávovary obvykle používají látkový, nebo kovový filtr. Kdyby byla zrnka namletá najemno, filtr by se ucpal.
Mletí pro espresso kávovar (jemné mletí). Káva do pákového kávovaru by měla být jemně namletá, velikostí podobná cukru. Jemné mletí je nutné kvůli krátké době přípravy, po kterou se mletá káva dostává do kontaktu s vodou.
Mletí pro tureckou kávu (extra jemné mletí). Turecká káva je v podstatě velice silná káva s extra jemným mletím. Připomíná moučkový cukr, takže je ještě jemnější než ta, jež se používá pro přípravu espressa.