Říká se, že novorozenec potřebuje především klid a bezpodmínečnou lásku obou rodičů. O nějakých hračkách nemůže být v období bezprostředně po narození řeč. Pro miminko je důležitá zejména přítomnost maminky, na hraní má času dost. Kdy je tedy správný čas pro první hračky a jaké vlastnosti by měly mít?
V prvních měsících života nemá nemluvně plně vyvinutý zrak, a proto je vhodné volit hračky, které tento i další smysly stimulují. Po narození miminko vnímá pouze odstíny šedi a objekty ve vzdálenosti 20-30 cm. V průběhu prvního roku života se zrak postupně vyvíjí; například pohybující se předmět je dítě schopno sledovat až ve věku od dvou měsíců. Vzdálenost předmětů pak zvládá rozlišit ve věku kolem pěti měsíců. V tomto období začíná prostor kolem sebe vnímat třídimenzionálně.
Vraťme se však k hračkám. Existují vůbec předměty, které jsou vhodné pro velmi malé děti? Podle Dr. Susan Ludington-Hoe je možné stimulovat růst mozku pomocí kontrastních černobílých obrazů. U kojenců, kterým byly takové objekty ukazovány tři minuty denně po dobu jednoho týdne, bylo vypozorováno, že se jejich schopnost zaměřit se na obraz zvýšila z cca 10 sekund na 90 sekund.
Je tedy zřejmé, že ideální hračky pro miminka mají kontrastní barvy a vzory, které jsou uzpůsobeny nevyvinutému zraku novorozence. Pokud dítě obklopíte kontrastními předměty, zasloužíte se o rychlejší rozvoj několika smyslů.
V období od tří měsíců věku se již miminko zvládá dotýkat povrchů a zároveň je schopno vnímat více podnětů. Dobrou volbou tak mohou být hračky, jež lze položit vedle miminka, umístit nad postýlku nebo připevnit ke kočárku. Anebo pestrobarevné hrací (dotykové) deky, senzorické hračky a roztomilé „muchlací“ hračky s kousátkem.
Co se týče hraček, jako jsou interaktivní stolečky nebo kočárky pro panenky, těch si děti užijí dosytosti, jen co trochu povyrostou.
Vždy a za všech okolností dbejte na bezpečnost a hračky prověřte, zde vyhovují přísným bezpečnostním normám EU.