Puzzle rozhodně není jen pro malé děti! Při skládání se skvěle pobaví celá rodina – ovšem rozhodně nejde jen o zábavu na deštivé odpoledne. Skládání obrázků nabízí mnohé výhody: má pozitivní vliv na psychiku a pomáhá rozvíjet některé schopnosti. Proč byste měli vytáhnout krabici, kterou jste odložili někam na skříň, a pustit se do toho?
Odbouráte stres
Většina lidí považuje puzzle za volnočasové hobby, aniž by tušili, jak pozitivní dopad může skládání mít. V prvé řadě jde o perfektní prostředek ke snížení stresu. Ať už vás trápí cokoliv, skládání vyžaduje naprostou pozornost, což v praxi znamená vytěsnění každodenních starostí. Jinými slovy přestanete myslet na své problémy a zrelaxujete svou mysl.
Logicky byste se však měli skládání obrázku z co největšího počtu dílků – puzzle pro nejmenší nechte dětem.
Zmírníte úzkost
Skládání puzzle pro dospělé byste měli zařadit mezi činnosti, které obvykle děláte pro zmírnění úzkostlivých stavů. Tento přínos opět souvisí se stoprocentní soustředěnosti na hledání správných dílků.
Budete trpělivější
Skládání vyžaduje trpělivost, což je sice ctnost, ale přesto se dá alespoň do určité míry nacvičit. Přistupujte k puzzle jako k určité formě terapie. Oproti odborníkovi vás však skládačka vyjde na podstatně menší částku.
Naučíte se řešit problémy
Život je plný nástrah a dennodenně musíme řešit problémy všeho druhu. Podle psychologů má skládání puzzle pozitivní vliv na schopnost úspěšně vyřešit nestandardní a komplikované situace. Jak je to možné? Mozek si během skládání musí utvořit určitou strategii, jinak byste jen těžko dosáhli cíle.
Vylepšíte svou duševní kapacitu
Tím však benefity skládání puzzle pro děti či dospělé nekončí. Psychologové se shodují na tom, že se díky této aktivitě vylepšuje duševní kapacita. Protože jsou zaměstnány obě mozkové hemisféry, dochází současně k relaxaci i duševní cvičení.
Budete trávit čas s dětmi
A co je ještě lepší? Při skládání puzzle tráví rodina čas společně, což je ještě důležitější než všechny výše uvedené výhody.