Magazín Tipy a rady

Na co si dát pozor při výběru dětského kola?

Výběr dětského kola není radno podcenit – váš potomek si zaslouží bicykl, na kterém si první kilometry užije a naladí se na tu správnou cyklistickou vlnu. Především jde o vhodně zvolenou velikost a vybavení – ruční brzdu a přehazovačku. A přirozeně je důležitá také hmotnost kola – nesmí být příliš těžké, jinak by se s ním dítku špatně manipulovalo.

Velikost dětského kola

Mějte na paměti, že dítě by nemělo jezdit na větším kole, protože takové se mu nebude dobře ovládat a osvojí si špatné návyky. Ideální velikost zjistíte tak, že dítěti při stoji rozkročmo zbude nad horní rámovou trubkou cca 10 cm místa. Důležité je, aby dosáhlo ze sedla na řídítka a nohama na pedály (a na zem).

Dětská kola se prodávají ve velikostech 12, 16, 20 a 24 palců.

Dvanáctipalcová kola nemají převody a jsou tedy jednorychlostní. Měla by být vybavena chráničem řetězu, chrániči konců řídítek a dalšími prvky pasivní ochrany.

Dětské kolo 16 palcové je také jednorychlostní. Brzdění probíhá torpédem nebo přední čelisťovou brzdou. Od dvanáctipalcových kol se liší průměrem ráfků.

Pro větší děti jsou určena dvacetipalcová kola, která jsou k mání s jednorychlostní i vícerychlostní přehazovačkou. Ve výbavě nechybí ani zadní páková brzda a u dražších modelů ani odpružená vidlice.

Čtyřiadvacetipalcová kola nemají daleko do „dospěláckých“ bicyklů. V podstatě se liší pouze velikostí.

Mezistupněm mezi čtyřiadvacetipalcovými koly a koly pro dospělé jsou juniorská kola, která se dělí dle typu na silniční, treková a horská.

Na co nezapomenout?

Dítěti se musí s kolem dobře manipulovat, což s příliš těžkým kolem není dost dobře možné. Pokud vám nevadí vyšší pořizovací cena, zaměřte se na sortiment kol z lehkých hliníkových slitin.

Pokud si s výběrem stále nevíte rady, obraťte se na kvalifikované prodejce z e-shopu vseprokolo.cz.

Zanechte komentář